May 16, 2021

Nowości, testy, galeria
potwornie rozbite auto na lawecie

Nie da się ukryć, że w Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Musi je mieć każdy kierowca, tudzież właściciel samochodu. Istnieją jednak inne rodzaje ubezpieczeń, takie jak Autocasco (AC), Assistance oraz NNW. O nich jednak właściciel auta decyduje sam – może je wybrać, bądź też zrezygnować z ofert ubezpieczycieli.

Obowiązek kupna ubezpieczenia samochodu OC

Nie można zapominać, że ubezpieczenie samochodu OC chroni nas w przypadku, kiedy szkoda zostanie spowodowana przez osoby trzecie, bądź też sami spowodujemy ją na ich rzecz. Wówczas zostanie ona zlikwidowana właśnie z naszego ubezpieczenia. Jeśli zaś nasze auto zostanie uszkodzone z winy innego kierowcy – naprawimy je z polisy OC sprawcy.

Często zdarza się, że kierowcy nie wykupują OC, choć jest ono obowiązkowe. Wówczas jednak muszą się liczyć z poniesieniem kosztów naprawy auta sprawcy, a także karą, którą z całą pewnością nałoży na niego UFG za brak obowiązkowej polisy.

Co wpływa na wysokość obowiązkowego ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC, a właściwie jego koszty są samodzielnie ustalane przez ubezpieczyciela. Pod uwagę bierze się między innymi dane właściciela pojazdu, a także jego doświadczenie i wiek. Największe składki płacą osoby do 26. roku życia. Ważne jest również to, czy ma on na swoim koncie jakąś szkodę.

Pod uwagę bierze się też miejsce zamieszkania właściciela auta – czy mieszka w mieście, bądź województwie o statystycznie większej ilości wypadków, czy też mniejszej. Ważne są również parametry samochodu, to znaczy marka, rok produkcji, model, pojemność silnika. Na wyższe ceny składa się też to, czy przeprowadzony został tuning samochodu.

Jak się okazuje, niepotrzebne jest ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, a także NNW i Assistance. Warto je jednak wykupić, ponieważ im więcej ubezpieczeń, tym większa kwota zostanie wypłacona.

Ciekawą opcję ubezpieczeń znajdziesz na stronie dealera Hyundai.

Dla kierowców