June 23, 2021

Nowości, testy, galeria

Lakier samochody, gdy jest dobrze utrzymany i odpowiednio konserwowany jest wizytówką i prawdziwą ozdobą na aucie. Aby jednak dobrze o niego zadbać, konieczne jest umiejętne kładzenie wosku. Co daje wosk i jak powinno się go nakładać?

Co daje wosk?

Wosk samochodowy pełni trzy podstawowe funkcje:

– poprawia wizualny odbiór auta. Dobrze położony wosk wyciąga wyblaknięty kolor lakieru i sprawia, że na nowo nabiera on pełnie blasku

– zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak skoki temperatur, światło UV, czy deszcz

– chroni lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi np. uderzeniami kamyków

Metody woskowania

Generalnie istnieją dwie metody kładzenia wosku samochodowego na lakierze. Można to zrobić w sposób tańszy i trudniejszy, lub też droższy jednak łatwiejszy.
Metoda tańsza polega na samodzielnym i ręcznym kładzeniu powłoki woskowej. Jest to bardzo czasochłonne, ponieważ wymaga pokrycia całego auta woskiem. Wymaga to dość sporo wysiłku, ponieważ wosk musi być solidnie rozprowadzony.
Bardzo ułatwia ten proces druga metoda, czyli wykorzystująca specjalną polerkę. Na dysk polerski nakłada się odrobinę wosku, a następnie przy pomocy silnika elektrycznego rozprowadzana jest ona na całej powierzchni lakieru. Przy tej metodzie proces woskowania redukowany jest z kilku godzin do zaledwie kilkudziesięciu minut. Minusem jest jednak cena urządzenia, która potrafi wynosić nawet kilkaset złotych.

Do samochodu