July 22, 2024

Nowości, testy, galeria

Bagażnik na narty tak jak i każda inna rzecz może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. Może negatywnie wpłynąć na nie złe przechowywanie lub niewłaściwe użytkowanie. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie dbać o bagażniki na narty do auta tak by jak najdłużej można było korzystać z nich wygodnie i bezpiecznie. Co trzeba na ten temat wiedzieć?

Przeczytaj instrukcję

Zanim weźmiesz się za użytkowanie swojego bagażnika, powinieneś bardzo dokładnie przeczytać jego instrukcję. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak użytkować go poprawnie, tak by go nie uszkodzić. Dowiesz się, jak go poprawnie otwierać, jak zamykać, zabezpieczać oraz co najważniejsze – jak zamontować, by nie uszkodzić samochodu ani bagażnika. Ważne jest to, że instrukcję powinno się przeczytać jeszcze przed montażem bagażnika. Tylko tak można zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu na to, by odpowiednio przygotować się do jego używania. Instrukcja jest szczególnie ważna, gdy dopiero przygotowujesz się do pierwszego montażu. Dzięki zawartym w niej informacjom będziesz wiedzieć, co robić, by nie uszkodzić dachu samochodu oraz samej konstrukcji. Warto podkreślić, że wiele uszkodzeń bagażnika jest efektem właśnie błędów podczas montażu.

Rzetelna konserwacja i czyszczenie 

Koniecznie musisz dowiedzieć się jak poprawnie czyścić i konserwować bagażnik. Bardzo ważne jest jego odpowiednie przygotowanie do okresu bezczynności. Bagażnik powinien zostać dokładnie wyczyszczony i wysuszony. Do czyszczenia bagażnika używaj miękkich szmatek i odpowiednich płynów. Nie powinny one zawierać substancji żrących i silnych środków chemicznych. Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznego produktu, to możesz też skorzystać z roztworu letniej wody i płynu do mycia naczyń. Na koniec pianę powinno się spłukać, by osad z rozpuszczonego brudu nie pozostawał na powierzchni bagażnika. Uważaj, by podczas czyszczenia nie zarysować powierzchni. 

Odpowiednie przechowywanie

Zawsze należy chować wyczyszczony bagażnik. Powinien on być dobrze wysuszony i dopiero później można myśleć o jego dalszym przechowywaniu. Bagażnik powinien być  odłożony w suchym miejscu tak, by nie pojawiła się na nim rdza. Bardzo ważne jest, by upewnić się, że bagażnik będzie znajdował się w odpowiedniej pozycji. Nie powinny znajdować się na nim żadne ciężkie rzeczy, bo mogą one spowodować, że konstrukcja ulegnie odkształceniu. W przypadku bagażników wykonanych z tworzywa trzeba też liczyć się z ryzykiem tego, że pojawią się na nim zarysowania. Warto więc zabezpieczyć powierzchnie specjalnymi pokrowcami. Jeśli ich nie masz, to możesz też użyć miękkich i grubych koców. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale możesz wykorzystać je jako prowizoryczne wyjście.

Sprawdzanie mocowania

Kolejnym aspektem jest regularne sprawdzanie mocowania bagażnika. Na skutek drgań śruby mogą się poluzowywać, więc może się okazać, że trzeba je dokręcić co jakiś czas. Warto o tym pamiętać i zwłaszcza przy dłuższych trasach sprawdzać, czy na pewno bagażnik został prawidłowo zamocowany i nie uszkodzi się podczas jazdy.

Do samochodu